Jak vybrat mobilní telefon

Mobilní telefon je dnes naprostou samozřejmostí a nutností. Přestože stále existuje určité procento těch, kteří preferují jednoduché, klasické tlačítkové telefony, jež jsou dnes obecně na trhu méně zastoupeny, výrazně větší část populace preferuje dotykové chytré (smart) telefony, které nabízejí množství zajímavých dalších služeb.

Dnes o kvalitě telefonu nerozhoduje nutně jeho velikost (záleží spíš na preferencích zákazníka, zda chce ovládat telefon jednou rukou či oběma) ani cena (díky mnohým super akcím výrobců, dynamickému vývoji a velké soutěživosti se častokrát levnější telefon třídy high-end ocitne po několika měsících v cenově obdobné kategorii s dražšími telefony střední třídy). Důležité je vědět, co od svého telefonu chcete, na co všechno jej hodláte využívat. A samozřejmě, jste-li zatvrzelými příznivci té či oné značky, asi nebudete příliš ochotně přestupovat na jinou…

Cena

Jelikož ti, kdo preferují klasické tlačítkové telefony, obvykle tvrdí, že jim stačí volat a psát textové zprávy, zaměřme se úžeji pouze na chytré telefony. Ty se dělí do tří základních tříd dle výkonnosti a ceny telefonu. Je ovšem třeba mít na paměti, že telefony, které se na trhu objevily před rokem, pořídíte za výrazně nižší cenu, než telefony, které vyšly na trh jako novinky, přestože je jejich výkonnost srovnatelná. Jedná se o low-end telefony, střední třídu a high-end telefony.

Low-end telefony patří k těm levnějším (od cirka 1 500 Kč – v rámci cen vycházíme z podmínek na českém, nikoli zahraničním trhu) a rodiče je obvykle pořizují pro své děti, „aby mohly zavolat nebo si najít, kdy jim jede autobus“.

Střední třídy telefonů bývají těmi nejčastěji pořizovanými a vlivem pandemie Covid-19 se jejich nákup ještě zvýšil, protože mnozí rodiče zvážily, že při online výuce apod. je lépe, má-li jejich ratolest k dispozici kvalitnější přístroj. Na těchto telefonech si zahrajete některé hry, můžete dostatečně kvalitně fotit a natáčet videa ve Full HD, využívat aplikace mobilní navigace atp.

High-end telefony začínají na cca 9 000 Kč, ale mohou se vyšvihnout i k pětadvaceti až třiceti tisícům! Tyto telefony jsou ideální pro ty, kdo chtějí mít v ruce mobilní zařízení, jež zároveň slouží jako slušný kompakt (mají fotoaparáty s dobrou optikou a optickou stabilizací obrazu) a pro své vysoké rozlišení i výkon umožní i hrát nejmodernější hry.

Displej

Úhlopříčka

Dávno pryč jsou časy, kdy velký telefon značil jeho nízkou kvalitu. Dnes se naopak výrobci předhánějí, kdo přijde s větší úhlopříčkou displeje. Ovšem pozor – preferujete-li ovládání telefonu jednou rukou, chcete si pořídit přístroj maximálně s úhlopříčkou 4,7“, jinak bude pro jeho ovládání třeba používat ruce obě. Úhlopříčky displejů telefonů se nejčastěji pohybují od 4“ do 6“, ale i až 7,6“.

Technologie

U displeje se také zaměřte na technologii zobrazení: s LCD TFT displejem například na slunci nerozeznáte na obrazovce skoro nic, takže prohlédnout si fotky, co jsme právě nafotili na pláži, je nemožné, pakliže se neschováte někam do stínu. U dražších telefonů tento problém řeší IPS displej nebo Super AMOLED (Samsung) či Retina displej (iPhone od Apple).

Baterie

Skutečnost, že se výrobci snaží vyrobit co nejtenčí a nejlehčí telefony bohužel často nese svůj negativní odraz ve faktu, že baterie telefonu vydrží obvykle max. jeden den – kvůli své snížené velikosti a tedy i kapacitě. V menších telefonech jsou používány baterie o velikosti kolem 2 000 mAh, ve větších nad 3 000 mAh. Výdrž baterie ovšem ovlivňuje i optimalizace operačního systému, rozlišení displeje a úspornost komponentů.

Operační systém

Na trhu se v rámci operačních systémů telefonů utkávají tři konkurenti: Google s OS Android, Apple s iOS a Microsoft s Phone.

OS Android je zdarma a používá jej nejvíce výrobců. Systém je vždy dokonale vychytaný pro řady telefonů Nexus, jež pro Google vyrábí každý rok někdo jiný. Jednotliví výrobci (Samsung, Xiaomi, Huawei aj.) si pak OS Android upravují; nemusí být proto vždy vyladěný a časem může začít způsobovat potíže (např. postupné zpomalování systému), především u levnějších a méně výkonných telefonů.

Vyladěný iOS v iPhonech si zaplatíte tím, že je cena telefonu vyšší, obvykle začíná na 15 000 Kč.

Windows Phone je nejméně používaný (především v telefonech Microsoft a některých Nokia), i když má relativně jednoduché ovládání a není náročný na výkon. Jeho zásadním problémem je, že nenabízí takové zastoupení aplikací jako Android a iOS.

Velikost paměti

Velikost úložiště telefonu je důležitým faktorem zejména, hodláte-li používat vícero aplikací a zároveň si do telefonu ukládat fotky, hudbu, mapy (aplikace) pro navigaci apod. Doporučujeme volit minimálně paměť 32 GB. Většina chytrých telefonů je dnes vybavena vestavěným úložištěm o velikosti 32 GB, 64 GB nebo 128 GB a několik špičkových modelů nabízí i 256 GB nebo 512 GB. Důležité je vzít v potaz fakt, že sám operační systém zabírá přibližně 5 až 10 GB úložiště!

Dokoupená paměťová karta často neřeší dodatečně problém s nedostatečným úložištěm, jelikož – kromě faktu, že negativně ovlivňuje rychlost systému – např. v případě OS Android lze stažené aplikace ukládat pouze do vnitřní paměti! Paměťová karta je však ideální na uložení fotek a videí.

Výkon telefonu

Výkon telefonu je zásadní pro ty, kdo na něm chtějí hrát hry nebo natáčet UHD 4K videa. Mezi nejvýkonnější se bezesporu řadí čipsety u iPhonů od Apple, pro OS Android platí, že skvělý výkon nabízí procesor Snapdragon 800 (a vyšší), Exynos 990 (v případě Samsungu) nebo Kirin 990 (v případě Huawei a Honoru).

Datové připojení

Pro cestovatele je zcela zásadní, jaké datové připojení telefon umožňuje. Základními typy jsou: 3G, LTE (4G) a nově se začíná objevovat i 5G, ovšem ne ve všech zemích jsou všechna tato připojení možná, například Austrálie umožňuje pouze připojení typu LTE (Long Term Evolution), ne zcela přesně též označované jako 4G, což je vysokorychlostní internet nabízející oproti 3G mnohá vylepšení. S  LTE můžeme stahovat data rychlostí až 225 Mb/s a nahrávat rychlostí 57,6 Mb/s v závislosti na kvalitě signálu a konkrétním operátorovi (ti používají pro LTE především frekvence 800, 900 a 1800 MHz).

Fotoaparát

Mnozí dnes od chytrého telefonu požadují mj. kvalitní fotoaparát. Marketingovým tahákem je sice počet megapixelů, ale neplatí nutně, že čím více, tím lépe. Důležitá je také kvalita optiky, velikost čipu a snímače, světelnost a mnohé další. Nevybírejte tudíž pouze na základě MPx (megapixelů). Mezi nejlepší fotoaparáty v telefonech obecně patří mj.: Apple iPhone, řada Samsung Galaxy S a řada Google Pixel 5.

Další funkce

Dual SIM

Ideální nejen pro cestovatele, kteří se rádi za poznáváním cizích krajů vydávají na několik týdnů či měsíců, a tudíž si ke svému českému číslu pořizují i předplacené karty v dané zemi pobytu, ale i pro ty, kdo využívají dvou čísel (například soukromého a pracovního), je ideální telefon podporující dvě SIM karty současně v jednom zařízení. Zatímco u klasických tlačítkových telefonů nabízí tuto možnost především Nokia, u chytrých telefonů ji najdeme u většiny výrobců. Drobnou nevýhodou je, že se při používání dvou SIM rychleji vybíjí baterie, proto raději doporučujeme vybrat telefon s opravdu kvalitní baterií.

Odolné telefony

Jedná se častěji o tlačítkové telefony, které jsou vhodné zejména pro ty, kdo se věnují extrémním sportům, pracují na rizikových místech, pohybují se v terénu apod. Tyto telefony jsou odolné proti vniknutí vody či prachu (což umí i některé dražší běžné chytré telefony), zvládnou pád z určitých výšek či přejetí automobilem (to už je skutečně specifikum, jak víme díky četným rozbitý displejům apod.)! Pro tyto přístroje je logicky typická pevná konstrukce, větší váha a větší rozměry.

Telefony pro seniory

Základní, levné tlačítkové telefony s větším a dobře čitelným displejem, dostatečně velikým písmem, velikou klávesnicí a jednoduchým ovládáním. SOS tlačítko, umístěné převážně na zadní straně telefonu, slouží jako rychlá volba pro vytočení buď čísla na blízkou osobu, které si je možné nastavit, nebo na rychlou pomoc.